top of page

Özgünlüğünüzü Kucaklayın

Bu yazı Mindful.org sitesinden , Carley Hauck tarafından yazılan makalenin çevirisi uyarlanmıştır.


Charley Hauck, gerçek duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı onurlandırmazsak, en sonunda dışarı sızacak ve kendimize ve başkalarına zarar vereceklerini söylüyor. Kendimize yüklediğimiz beklenti ve baskılardan kurtulmaya başlamak ve istek ve ihtiyaçlarımızla nezaketle ilgilenmeye başlamak için aşağıdaki önerileri sunuyor.

Otantik Benliğinizi Geliştirmek İçin 4 Soru

Gerçekten olduğumuz gibi düşünemeyeceğimizden ve hareket edemeyeceğimizden korktuğumuzda, kendimizin bazı yönlerini beklemeye alırız. İşte beklentilerimizi ve baskılarımızı bırakarak, istek ve ihtiyaçlarımıza nezaketle eğilmeye nasıl başlayabileceğimiz ile ilgili detaylar;


Özgünlüğün, ayrılmaz bir şekilde mutlulukla bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Özgün olmak, vücudunuzda kendinizi evinizde hissetmek, belirli bir gruba kabul edilmek ve değerler anlayışımıza karşı doğru hissetmektir. Bu, kendimizin dışında bir şeye ulaşmaktan gelmeyen bir tür güvendir, ancak belirli duygularımız, ihtiyaçlarımız veya becerilerimiz ne olursa olsun yeterli olduğumuzu ve daha büyük yaşam ve bütünlüğe ait olduğumuzu hissederiz. Dış baskılara rağmen kendi kişiliğimize, ruhumuza veya karakterimize sadık kalabiliriz.


Özgünlük, sağlıklı ve sürdürülebilir bir ilişki oluşturmanın en önemli bileşenlerinden biridir. Yine de günlük olarak pratik etmesi en zor olanlardan biri olabilir. Neden mi ? Cevap basit: korku. Gerçekten olduğumuz gibi ortaya çıkarsak , içimizde olup biten gerçek şeyleri kendimizi herhangi bir şekilde büyütmeden veya sansürlemeden söyler, yapar ve hissedersek, başkalarının bizden bağlantısını kesebileceğinden, bize kızabileceğinden ve hatta bizi bırakabileceğinden korkarız.


Özgünlük: Bırakmanın Nihai Uygulaması


Son on yılını özgünlük üzerine çalışarak geçiren Brené Brown, Kusursuzluğun Hediyeleri adlı kitabında şöyle yazıyor: "Gerçeklik, olmamız gerektiğini düşündüğümüz kişiyi bırakmanın ve gerçekte kim olduğumuzu kucaklamanın günlük pratiğidir." Özgünlüğü seçmek şu anlama gelir:


* Kusurlu olmayı kabul edebilme kapasitesini geliştirmek


* Kırılganlığımızı keşfetmeye izin vermek


* Sağlıklı sınırlar koymayı geliştirmek


Daha derin duygularımız ve ihtiyaçlarımız konusunda otantik değilsek, sağlıklı sınırlar kuramayız. Şahsen uyguladığım ve öğrencilerimle paylaştığım ve özgünlüğü artıran şeylerden biri, "hoşnutsuzluk yerine rahatsızlığı" seçmektir. Örneğin, korku ortaya çıktığında rahatsızlık hissedebilir ve rahatsızlıktan kaçınmak için dikkatimizi dağıtabilir veya gerçekten nasıl hissettiğimizi ve gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu uzaklaştırabiliriz , ama bu sonuçta asla tatmin edici değildir.


Kendimizi kişisel ve profesyonel olarak oraya koyduğumuzda bir risk vardır. Bununla birlikte, gerçek duygularımızı ve ihtiyaçlarımızı onurlandırmazsak, bazen hiç beklemediğimizde, dışarı sızar ve kendimize ve başkalarına zarar verir. Özgünlüğü ne kadar çok uygularsak, bu yerden yaşamak ve liderlik etmek o kadar kolay olur. Eğitim programlarımdan birinde öğrenci olan Amy ile oturuyordum. Duygularını paylaştığında özgünlük uygulamasıyla ilgili konuşuyorduk: "Kocamla bir şeyler paylaşmaktan korkuyorum, korkarım gecemizi 'mahvedecek' ve o benden kopacak. Onun tepkisinden korkuyorum. Ben de konuyu halının altına sürdüm. Birkaç gün sonra tekrar ortaya çıkıyor ve tekrar erteliyordum. İçimde kızgınlık oluşuyor ve ondan kopuk hissetmeye başlıyordum. Bir hafta sonra aramızda duvar oluşmaya başladı. Kendimden de kopuk hissetmeye başladım. Neyin yanlış olduğunu sordu ve kendimi mesafeli hissettiğimi fark etti. Duygularım o kadar güçlendi ki, öfke ve hayal kırıklığı içinde patladım. Kavga ediyorduk. Gerçekten hissettiğim ve ihtiyaç duyduğum şeyi paylaşma cesaretine sahip olsaydım, tüm bunlar önlenebilirdi. " Özgünlük Uygulaması: Özgünlük İçin 4 Soru


Özgün olmak isteyip de olamadığınız bir eş, arkadaş, aile üyesi veya iş arkadaşınızla yakın zamanda yaşadığınız bir deneyimi düşünün. Bu etkileşimin doruğunda durduğunuzu ve kendinize aşağıdaki soruları sorduğunuzu hayal edin:


* Şu anda bu kişiyle deneyimimi paylaşırsam ne olur diye korkuyorum?

* Düşündüğümü ve hissettiğimi paylaşmazsam nasıl hissederim?

* Korkmasaydım şu anda bu kişiye en çok ne söylemek isterdim?

* Bunu kırılganlığımı daha fazla ortaya koyarak nasıl paylaşabilirim?


Bu soruları Amy'ye sordum ve cevapları şunlardı:


Gerçeğinizi kocanızla gerçekten paylaşırsanız ne olacağından korkuyorsunuz?

Paylaşmak istediklerimi sevmeyeceğini ya da kabul etmeyeceğini ve bunun çatışma yaratacağını ve savunmacı ve / veya benden uzaklaşacağını.


Bunu paylaşmazsan nasıl hissedeceksin?

Duygularımı ve ihtiyaçlarımı paylaşmadığım için kendime ve ona kızacağım. O zaman muhtemelen ona karşı saldırgan veya mesafeli olacağım.


Korkmasaydın en çok ne söylemek isterdin?

“Tatlım, annenin gelecek ay ziyarete geleceğini biliyorum ama gerçekten bir hafta yerine üç gün bizimle kalmasını tercih ederim. Onunla yakın bir ilişkiniz olduğunu anlıyorum, ancak ziyaretleri sırasındaki çalışma programlarımız nedeniyle, tüm programlarımızın yanı sıra talepleri beni sık sık bunalmış hissediyorum. Ziyaret süresinin ilişkimizi zorladığını ve burada olduğu zamanın tadını çıkarmayı zorlaştırdığını hissediyorum. Vaktinin yarısını bizimle, yarısını da kız kardeşinizle geçirirse herkes için daha kolay ve daha zevkli olacağını hissediyorum, ya da belki onunla daha fazla zaman geçirmek için biraz zaman ayırmanın bir yolu olabilir mi? Çözümün ne olduğunu bilmiyorum ve desteğinizi istiyorum ve katkılarınızı memnuniyetle karşılıyorum. Onunla iyi zaman geçirmek istiyorum ve bunun senin için de önemli olduğunu biliyorum. İkimizin içinde işe yarayacak bir ziyaret planı yapabilir miyiz? "


İç ve Dış Baskıları Nasıl Dinleriz ve Doğru Kararı Nasıl Veririz?


Meditasyon yaptığımızda, tüm varlıkların birbirine bağlı olduğunu hissederiz ve bizim için önemli olan şeylerden faydalanabiliriz. Özgünlük benim için önemli bir değerdir. Kendimi ve tüm arkadaşlarıma, aileme, müşterilerime ve dünyaya siğillerimi gösterme riskini alacak kadar, kendimi yeterince severek özgünlüğümü her gün artırıyorum. Bazen gerçekten korkutucu olabiliyor ve korku çoğu kez gerçeğimi göstermeden hemen önce ortaya çıkıyor. Korku, "Ya başkaları beni sevmezse ya da kabul etmezse?" diyecektir. Olmayabilirler ama kimse benimle ilgili her şeyi sevmeyecek ya da beğenmeyecek. Gerçek ve samimi olmamanın sonucu, “Carley Kalesi” nde sadece birkaç odadan yaşamaya başlamam ve geri kalanımı parlak, gürültülü ve bazen biraz aptalca dolaba koymam. Kim hayatı böyle yaşamak ister? Daha önce bu şekilde yaşadım ve tatmin edici değildi. Bu yüzden kapıları, dolapları açıyorum ve bu parçalarımı kişisel ve profesyonel olarak ustaca yollarla paylaşıyorum.

"Sevgi dolu nezaket" kişinin kendisi ve başkaları için iyi temennilerde bulunması olarak tanımlanır. Aynı zamanda, umutsuz hissetmeden ve en önemlisi, gördüklerimiz için kendimizi yargılamadan, kendimizi tanımak için gerekenlere sahip olduğumuza güvenmek anlamına da gelir. Sevgi dolu nezaket uygulaması, özgünlüğe yardımcı olan büyük bir desteğim oldu.


Kendinize Doğru Olmanın 8 Yolu


* Ne hissettiğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz ile söyledikleriniz ve yaptığınız şeyler arasında uyumu koruyun.

* Önsezi, araştırma ve büyük resmi dikkate alarak değere dayalı seçimler yapın.

* Her gün en derin ihtiyaçlarınızı, dileklerinizi ve değerlerinizi yansıtan bir şeyler yapın.

* Kendiniz için konuşun ve ne istediğinizi sorun.

*Herhangi suistimale katlanmayın.

* Beğenilme arzusuyla davranışınızı tasarlamaktan vazgeçin (kusurlu bir şekilde mükemmel ve kendiniz olun!)

*Sınırlarınızı belirtin ve koruyun, özellikle etrafta olmak veya içeri almakla başa çıkabileceğiniz enerji seviyesi hakkında.

*Korkunuza sevgi dolu nezaket ve şefkat sunun.

*Öğrenmeye ve Büyümeye Devam Edin


Düzenli bir meditasyon uygulaması özgünlüğü kolaylaştırır ve geliştirir. Dikkatli olduğumuzda, içsel hakikatimize ve bilişimize çoğu zaman zıt olabilen dış güçler, baskılar ve etkilerin ortasında neyin doğru olduğuna ve önemli olana yaslanır ve onu dinleriz. Özgünlüğü geliştirmenin bir başka yolu da öğrenme için hedefler belirlemektir, bu da kimliklerimizle sahtekar gibi hissetmeden deneyler yapmamıza yardımcı olur. En başından itibaren her şeyi doğru yapmayı beklememeliyiz. Rahat eski benliklerimizi değişimin getirebileceği tehditlerden korumaya çalışmayı bırakıp, hayatlarımızı daha fazla özgünlük, güç ve refahtan nasıl sürdürebileceğimizi keşfetmeye başlarız.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page